Kıraça Holding
Anasayfa | Site Haritası | İletişim
English
 

Suna ve Ýnan Kýraç Vakfý

Suna ve İnan Kıraç Vakfı
Suna ve İnan Kıraç  Vakfı

Suna ve İnan Kıraç Vakfı

Suna ve İnan Kıraç Vakfı

Ülkemize eğitim, sağlık, kültür ve sanat alanlarında hizmet vermek amacıyla, Ekim 2003’te Suna, İnan ve İpek Kıraç tarafından kuruldu.

Vakıf, çeşitli alanlarda verdiği, ilköğretimden doktora sonrasına uzanan burslar, Suna Kıraç Nörodejenerasyon Araştırma Laboratuvarı (NDAL), ulusal ve uluslararası sağlık, eğitim ve sanat kurumlarıyla gerçekleştirdiği projelerle kuruluş amaçlarına uygun faaliyetler gerçekleştirmektedir.

Haziran 2005’te kapılarını İstanbullulara açan Pera Müzesi, Suna ve ve İnan Kıraç Vakfı'nın, çeşitli düzeylerde kültür ve sanat hizmeti vermek amacıyla hayata geçirdiği geniş kapsamlı bir projenin ilk adımıdır.

Mart 2007’de hizmete giren İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ise, araştırmacılara ve kenti daha yakından tanımak isteyenlere ortaklaşa inşa edecekleri bir düşünce mekânı sunmak hedefiyle kurulmuştur.

Vakıf, kültür varlıklarının korunma ve kazanılmasına destek olmak amacıyla T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Millet Yazma Eser Kütüphanesi’nde 2004 yılında iki aşamalı olarak başlattığı, kütüphane envanterinin dijital ortama aktarılması ve kataloglanmasını kapsayan  projeyi 2011 yılında sonuçlandırdı.

Kütüphane’deki binlerce eşsiz yazma ve matbu eserin dijital ortama aktarılarak korunmuş, çağdaş ve donanımlı bir çalışma ortamında araştımacıların hizmetine sunulduğu ilk aşamayı gerçekleştiren Suna ve İnan Kıraç Vakfı, ikinci aşamada ise Getty Vakfı’yla işbirliği içinde tüm bu eserlerin kataloglanmasını sağladı.

www.sunaveinankiracvakfi.org.tr